ČO VÁS NAPADNE AKO PRVÉ, KEĎ SPOMENIEME ANTIKONCEPCIU?

Ženy myslia väčšinou okamžite na prezervatív a/alebo na antikoncepčné tabletky, čo je samozrejme pochopiteľné, keďže 36,8 % žien žijúcich v partnerskom vzťahu používajú na ochranu prezervatív a 30,5 % žien hormonálne antikoncepčné tabletky.

13,4% párov praktizuje aj prírodný tip antikoncepcie, ktorou myslíme prerušovaný pohlavný styk (8%) a ovulačný kalendár (2%). Počas skúmania boli spomenuté aj lokálne gély a pesary.

Je pozoruhodné, že iba 18% žien využíva vnútromaternicové telesieko, ako antikoncepčný prostriedok. Okrem toho sa používajú aj iné hormonálne metódy antikoncepcie (1,3%), ako napríklad injekcie, vaginálny krúžok, implantáty, alebo už spomenutá 72 hodinová tabletka.

ČÍM VIAC DRUHOV ANTIONCEPCIÍ POZNÁME, TÝM JE PRAVDEPODOBNEJšIE, ŽE SI ZVOLÍME TÚ SPRÁVNU.

Škála antikoncepčných prípravkov je veľmi široká a predsa si niektoré ženy neuvedomujú možnosti ich využitia, alebo im jednoducho nedôverujú. Tým pádom si proti počatiu najčastejšie zvolia buď antikoncepčné tabletky, alebo prezervatív.

Zďaleka ale nestačí poznať možnosti antikoncepcie, ale je potrebné vedieť aj jej účinky. Tento fakt, ale ženy väčšinou neberú do úvahy. Mnohokrát sa rozhodnú pre komfort, nemysliac na zvýšené riziko nežiadúceho otehotnenia.

AKO SA DOZVIEME, ŽE KTORÁ ANTIKONCEPČNÁ METÓDA JE NAKOĽKO EFEKTÍVNA?

Na základe výsledkov štúdií Svetovej Zdravotníckej Organizácie (WHO) z roku 2016, ženy ktoré nepoužívajú žiadne antikoncepčné prípravky, 85% z nich otehotnie do jedného roka. Pri použití spermicídov je podiel žien, ktoré otehotnejú v priebehu prvého roka 28%. Ďalej pri použití metódy výpočtu podľa ovulačného kalendára otehotnie v priebehu prvého roka 24% žien, kým pri prerušovanom pohlavnom styku 22%. Pri použití metódy ovulačného kalendára je problém spôsobený tým, že ženy si nie sú vedomé toho, že fixná je len druhá polovica cyklu. To znamená, že sa môže zmeniť doba ovulácie. Len čas medzi ovuláciou a menštruačným krvácaním je konštantný, takže výpočet ovulácie je menej spoľahlivý.

Pri použití kondómu sa miera otehotnenia zmenila na 18% a 21% v závislosti od toho, či bol použitý ženský, alebo mužský kondóm. V tomto prípade vedú k nežiadúcemu otehotneniu mechanické príčiny, roztrhnutie, skĺnutie, alebo zlé umiestnenie prezervatívu.

ČO ZNAMENÁ TIPICKÉ UŽÍVANIE?

Ako príklad použime antikoncepčné tabletky:

Každá žena, čo už aspoň raz užívala antikoncepčné tabletky vie, že stačí vynechať jednu tabletku a v jej tele nastane náhly strach a úzkosť z pocitu jej vynechania. Toto sa však môže stať aj v prípade, že dbáme na to, aby sme nevynechali ani jednu. Vynechanie čo i len jednej tabletky zvyšuje riziko nechceného otehotnenia. Pravdaže, čím nepravideľnejšie berie niekto tabletky, tým narastá aj pravdepodobnosť otehotnenia.

Takže typické užívanie znamená, že ak nepoužijete 100% ochranu a starostlivosť, tak môže počet nežiadúcich tehotenstiev narastať.

Žien, ktoré otehotneli v prvom roku počas užívania antikoncepcie bolo 9%. Neúčinnosť tabliet môže byť spôsobená viacerými faktormi. Napríklad interakcie s rôznymi liekmi, pretože je možné, že nás vôbec nenapadne, že niektoré lieky môžu zabraňovať správnemu pôsobeniu antikoncepcie. No stať sa môže aj to, že z dôvodu vracania, alebo hnačky sa nestihne tabletka v tele vstrebať a jej účinok sa stáva nulový. Hnačku môže spôsobiť aj precitlivenosť na laktózu a je dobré vedieť, že niektoré antikoncepcie obsahujú laktózu. V prípade tabliet môžu byť ďalšie problémy spôsobené znížením absorpcie z dôsledku alergie.

Menej, ako 1% žien otehotnelo v prvom roku počas používania implantátu a tiež menej ako 1% žien otehotnelo v prvom roku s vnútromaternicovým, nehormonálnym telieskom.