ESTROGÉN A PROGESTERÓN VPLÝVAJÚ NA NAŠE TELO PO CELÝ ŽIVOT.
HORMÓNY ESTROGÉN A PROGESTERÓN

Estrogény sú v prvom rade ženské hormóny. Lekári o nich hovoria v množnom čísle preto, lebo je ich viac druhov. Od puberty až po poslednú menštruáciu vytvárajú folikuly maternice neustále estrogén, ktorého množstvo sa mení podľa cyklov.
U malých dievčat sa estrogén prejavuje rastom pŕs. Jeho vznik začína okolo 11-12 roku. V tomto čase sa začne vytvárať aj ochlpenie v lone a v podpazuší.

Výskyt prvej menštruácie, vývoj cyklu a prebudenie sexuality sú dôsledkom hormónov. Hormón je tiež zodpovedný za rýchly rast a neskôr za pozastavenie rastu.
V dospelosti majú estrogény konštantný vplyv na rast pŕs a na pohlavné orgány, ale je veľmi dôležité spoznať aj ich ostatné účinky.

Úlohou estrogénov je udržať kosti silné a zachovať ich skladbu, ale podporuje aj ukladanie určitých minerálov, ako napríklad fosfor, alebo vápnik. Po klimaxe je väčšinou vznik osteoporózy spôsobený stratou estrogénu.
V súvislosti s cievnym systémom treba vyzdvihnúť, že pozitívne pôsobí na cievy a zabraňuje vytváraniu upchatých ciev. Počas chronického procesu sa v cievnej stene vyskytujú žltkasté tukové usadeniny, ktoré často spôsobujú vysoký krvný tlak a vážne kardiovaskulárne ochorenia.
Často je kvôli estrogénu ženské pohlavie lepšie, ako mužské, ale túto výhodu strácajú ženy v momente, keď ich vaječníky prestávajú pracovať.
Estrogény zvyšujú elasticitu pokožky a slizníc a tiež zabraňujú ich dehydratácii. Tiež znižujú množstvo mužského hormónu v ženskom tele a funkciu mazových žliaz. Regulujú výmenu vody a soli v tele.
Estrogény okrem iného ovplyvňujú zrážanie krvi, metabolizmus a výmenu sacharidov a tukov v tele. Ani tehotenstvo by nebolo možné, ak by tieto nepostrádateľné hormóny v tele chýbali.
Estrogény sú hlavnými aktérmi menštruačného cyklu, pretože mechanizmus pozitívnej alebo negatívnej spätnej väzby spôsobuje, že hypotalamus centrálne reguluje hladiny hormónov v krvi.

PROGESTERÓN

Na rozdiel od estrogénov, progesterón sa produkuje až po ovulácii. Keď nevznikne žiaden folikul, nevytvorí sa žiadny luteín alebo progesterón.
Počas prvých dvoch rokov po prvej menštruácii a počas klimaxu, je bežným javom, že niektoré ženy mávajú nedostatok folikulov a následné nedostatočné progesterónové účinky.
Progesterón je účinný len v prítomnosti estrogénov, ale tiež pôsobí proti ich účinkom: znižuje obsah tekutín v maternici a prsníkoch, spomaľuje rast a rozdelenie buniek, zahusťuje výlučky maternice, aby zabraňoval postupovaniu spermií, uzatvára krčok maternice a tiež pripravuje telo na prípadné tehotenstvo.
Znižuje kontrakcie maternice, poskytuje pokoj a podporuje rast sekrečných žliaz maternice.
Na druhej strane má progesterón upokojujúci účinok na nervové centrum hladu, smädu a nálady. Spomaľuje činnosť, akoby prinútil ženu sústrediť sa na prípravu možného tehotenstva. O niekoľko desatín stupňov zvyšuje telesnú teplotu a zabraňuje účinku mužských hormónov na pokožku.
Poruchy správania a zmeny nálady pozorované v dňoch pred menštruáciou sú vysvetlené nepriaznivou rovnováhou pomeru estrogén-progesterón.
Čo môže spôsbiť chýbajúci estrogén s jednotlivými časťami tela

PRSIA

Dochádza k zmenšeniu mliečnych žliaz a vývodov – spojovacie tkanivo zaberá ich miesto – takže prsia strácajú na váhe, sú menšie a tkanivá vyblednú.

KOŽA

Metabolizmus sa spomaľuje, koža sa stáva tenšou, takže už nedokaže udržať vodu, schne a začínajú sa vytvárať aj vrásky. Cirkulácia toku krvy v koži a v sliznici je znížená, takže ich výživa chýba.

KOŽA

STAVBA TELA

Estrogén je zodpovedný za „stratu tuku“ na prsiach, bedrách a stehnách. Keď je produkcia estrogénu znížená, časti tela sa menia, dokonca sa môžu zmeniť na mužnejšie. Po klimaxe sa tuk nebude ukladať len na typicky ženských partiách tela, ale aj na bruchu.

VLASY

Pri nízkej hladine estrogénu sú vlasy tenšie, intenzívnejšie vypadávajú a môžu sa objaviť aj lupiny.

vlasy

SRDCE A TOK KRVI

Estrogén prirodzene reguluje hladinu krvného tlaku a cholesterolu v krvi. Znižuje nepriaznivý LDL v krvi a zvyšuje hladinu priaznivého cholesterolu HDL. Keď prirodzená ochrana skončí, riziko infarktu myokardu a mŕtvice sa dramaticky zvyšuje.

MOZOG

Estrogén hrá dôležitú úlohu v nervovej rovnováhe. Ak sa produkcia hormónov rozpadne, môžu sa vyskytnúť nevové poruchy, ktoré sa vyznačujú návalom horúčav, zvýšenou srdcovou frekvenciou, nervozitou, nepravideľným srdcovým rytmom, nepokojom, agresivitou a podráždenosťou. Nízka hladina estrogénu je často priamym dôsledkom depresívnej nálady. Príčinou porúch spánku je aj nedostatok hormónu v tele.

KOSTI A KĹBY

Neustále sa meniace tkanivo nášho tela sú kosti. Neustále sa obnovujú. Medzitým estrogén zabraňuje rednutiu kostí. AK estrogénny hormón chýba, môže sa stať, že stratíme 1 až 10% kostnej hmoty za rok a kosti môžu byť ohrozené osteoporózou.
Nedostatok hormónov ovplyvňuje kĺby, najmä kĺby prstov a zápestia. Kĺby a tekutina nachádzajúca sa pri chrupavkách sa z v dôsledku nedostatku hormónov znižuje, čím sa zvyšuje trenie, chrupavka sa trením derie a to spôsobuje bolesť.

KOSTI A KĹBY

PODBRUŠKO

Elasticita močového mechúra a močového traktu tiež klesá. Svalstvo a spojivové tkanivá sú vyblednuté. V dôsledku toho môžu ženské pohlavné orgány „zapadnúť“ a oslabením močového mechúra môže dôjsť k inkontinencii.
Sliznica pošvy sa bude v dôsledku nedostatku estrogénu vysušovať a bude zraniteľnejšia v dôsledku nedostatku estrogénu a účinnosť krvného obehu sa tiež zníži. Výsledkom tohto je, že sexuálny život môže spôsobiť menej radosti a v niektorých prípadoch aj bolesť. Po znížení vaginálnej odolnosti môžu vzniknúť zápaly, pocity pálenia, svrbenie, alebo výtok.

Facebook

Instagram