NAČASOVANIE, VEDĽAJŠIE ÚČINKY, VÝHODY, NEVÝHODY

Tehotenstvo je úžasná vec. Počas tehotenstva však veľa žien zabúda na veľmi dôležitú vec – aký druh antikoncepcie bude užívať po pôrode? Je úplne prirodzené, že ženy počas tehotenstva nerozmýšľajú o antikoncepcii, ale skôr o všetkých faktoroch súvisiacich s tehotenstvom a príchodom bábätka. Ale ak nemáte v pláne opäť otehotnieť počas niekoľkých mesiacov po pôrode, bude vhodné popremýšľať o výbere správnej antikoncepčnej metódy.

NEMÁ TO ČAS!

Mnoho ľudí si myslí, že na antikoncepciu je čas až po 6-týždňovej kontrole po pôrode. Avšak väčšina žien – aj tých, ktoré dojčia – okolo 45. dňa po pôrode už má ovuláciu. Čo znamená, že bez ochrany môžu opäť otehotnieť. Dobrou správou však je, že existuje IUD, teda vnútromaternicová antikoncepcia, ktorá je naozaj jednoduchou a pohodlnou metódou antikoncepcie, a ktorej určitý druh možno bezpečne používať aj počas dojčenia. Pozrime sa teda na to, aké IUD je vhodné umiestniť po pôrode.

VLOŽENIE IUD PO PÔRODE

Vnútromaternicové telieska môžu byť umiestnené po pôrode. V tomto prípade je šanca na odmietnutie telieska mierne vyššia, než by to bolo niekoľko týždňov po pôrode, ale je stále malá. Je jasné, že mnohé ženy sa stránia už len myšlienky na to, veď priviesť dieťa na svet je už i tak dosť intenzívnym zážitkom, nieto ešte aby sa ihneď po pôrode umiestňovalo v maternici nejaké teliesko.

Ale v skutočnosti to má aj svoje výhody, vrátane toho, že umiestnenie telieska v tom čase vôbec nebolí. Ďalšou super výhodou je, že vnútromaternicovými telieskom sa nemusí denne zaoberať, ako s tabletami. Priznajme si, že popôrodná zábudlivosť je reálna vec, a ak nemáte v pláne hneď ďalšie dieťa, potom sa určite neoplatí riskovať zabudnutie užitia čo i len jednej tabletky. IUD funguje bezprostredne po vložení, je účinné až 3-5 rokov a na kontrolu ku gynekológovi s ním stačí chodiť raz za 6 meiacov.

NEHORMONÁLNE IUD

Úplne nehormonálne IUD sú zvyčajne vyrobené z kovu – medi, zlata, striebra. Rozhodne sa odporúča takéto teliesko pre dojčiace matky, pretože neobsahujú estrogénové hormóny. Estrogénové hormóny ovplyvňujú (znižujú) produkciu materského mlieka. IUD s obsahom medi je však dokonale bezpečné aj počas dojčenia. Napríklad IUB™ môže byť použitý po dobu 5 rokov a vďaka inovatívnemu guľatému tvaru sa prispôsobí oveľa lepšie tvaru maternice, a tak nespôsobuje podráždenie.

HORMONÁLNE IUD

Hormonálne IUD uvoľňuje malé množstvo hormónu v maternici, ktoré zabráňuje tehotenstvu. Výhodou takýchto teliesok je, že zmierňujú menštruáciu a kŕče. Niektoré dokonca úplne potláčajú menštruáciu. Nevýhodou je však to, že ak obsahujú estrogénový hormón, neodporúčajú sa počas dojčenia. Vďaka hormónom sa pri používaní môžu vyskytnúť mnohé ďalšie nepríjemné vedľajšie účinky:

  • nauzea
  • bolesti hlavy
  • citlivosť prsníkov
  • výkyvy nálady
  • priberanie na hmotnosti
  • problémy s pokožkou

Bez ohľadu na to, aké IUD si vyberiete, je tu ešte jedna veľmi dôležitá výhoda týchto teliesok, a tou je, že môžu byť kedykoľvek odstránené, a po odstránení sa plodnosť okamžite obnoví. Takže ak sa medzitým rozhodnete pre ďalšie dieťa, nemusíte čakať mesiace, kým sa opäť dostaví schopnosť otehotnieť.