Napriek tomu, že priemerný vek žien v čase pôrodu prvého dieťaťa je 28,0 rokov, podľa štatistík z roku 2017, 6,25% pôrodov zo všetkých živonarodených detí pripadá na tínedžerov vo veku 10 – 19 rokov , čo je tretia najvyššia hodnota na európskej úrovni.

Ďalší prieskum ukazuje, že polovica 16-ročných už mala svoje prvé sexuálne skúsenosti a v mnohých prípadoch išlo o nechránený styk. Existuje pre to niekoľko dôvodov:

  • nedostatočné sexuálne informácie od rodičov a zo strany školy
  • neopatrnosť, predstava „Mne sa to aj tak nemôže stať“
  • nepripravenosť, to znamená, že puberťák neočakáva, že bude mať pohlavný styk, takže nemá pripravenú žiadnu ochranu
  • niektorí mladí ľudia sa cítia nepohodlne pri nákupe antikoncepcie, pretože považujú za hanbu alebo za tabu priznať sa, že už sú sexuálne aktívni.

Preto je mimoriadne dôležité, aby si tínedžeri boli vedomí rôznych metód antikoncepcie, a aby škola a rodičia poskytovali k tomu dospievajúcim primerané informácie a prístup. Ak rodičia nemajú problém s rozprávaním o sexualite s dieťaťom v pubertálnom veku, tínedžeri nebudú vnímať sexualitu ako tabu a je pravdepodobnejšie, že budú venovať väčšiu pozornosť prevencii nechceného tehotenstva. V tomto článku sú zhrnuté tieto metódy:

Kondóm

Kondóm, aj keď nie je najúčinnejšou metódou antikoncepcie, chráni pred sexuálne prenosnými chorobami, ako sú HIV, HPV, chlymida, kvapavka alebo herpes. Väčšina tínedžerov používa na antikoncepciu kondómy. Získanie je pomerne ľahké a je možné si vybrať zo širokej škály značiek a druhov v rôznych cenových reláciách. Nevýhodou kondómu je však to, že môže skĺznuť alebo sa roztrhnúť, nie je to najspoľahlivejšia metóda antikoncepcie.

Antikoncepčná tableta

Ak sa spýtate tínedžera, aké antikoncepčné metódy pozná, pravdepodobne vám povie kondómy a antikoncepčné tabletky.

Existuje veľa druhov antikoncepčných tabliet, ale všeobecne sa dá povedať, že dnes už obsahujú menej hormónov ako kedysi. Tabletka je účinná metóda antikoncepcie, upravuje cyklus, zmierňuje menštruačné kŕče a množstvo krvi, hormóny znižujú tvorbu kožného mazu v koži, preto môže pre kožu prospieť. Je však potrebné dbať na to, aby ste liek užívali každý deň v rovnakom čase s maximálnym skĺzom niekoľkých hodín. A na to sa ľahko zabúda a ak vynecháte liek alebo sa dostane do organizmu o mnoho hodín neskôr, ako je obvyklé, existuje zvýšená pravdepodobnosť otehotnenia. Navyše je treba niekoľko krát za mesiac navštíviť gynekológa, aby vám predpísal nový recept, čo môže tiež spôsobiť bolehlav: je potrebné dohodnúť si termín u svojho lekára tak, aby ste nevynechali ani deň v užívaní lieku. Nevýhodou antikoncepčných piluliek však nie je iba dohadovanie si termínu, predpisovanie receptu alebo prípadné vynechanie tabliet.

Antikoncepčné tablety zvyšujú pravdepodobnosť tvorby krvných zrazenín v nohách, pľúcach, srdci a mozgu – čo môže mať vážne následky, ako sú pľúcna embólia alebo mozgová príhoda. Preto nikomu kto fajčí, je náchylný na trombózu alebo má kŕčové žily, sa tento spôsob antikoncepcie výslovne neodporúča. Tablety tiež zvyšujú produkciu globulínu, čo znižuje citlivosť žien na sexuálne podnety, tj znížuje sa libido.

Tablety po nechránenom styku

Aj keď tablety po styku môžu poskytnúť núdzové riešenie, neodporúčajú sa počas dospievania kvôli ich vysokému obsahu hormónov, pretože môžu narušiť hladiny hormónov a po užití sa môže vyskytnúť krvácanie. Ďalšou nevýhodou je, že je na lekársky predpis, takže ich musíte dať rýchlo predpísať nejakému lekárovi.

Vaginálny krúžok

Vaginálny krúžok nie je veľmi rozšírenou metódou a najmä nie medzi tínedžermi. Jedná sa o pohodlnejšie riešenie hormonálnej antikoncepcie, pretože automaticky dávkuje hormón do tela. Teda nevytvára riziko, ako v prípade tabliet, že ho zabudnete užiť. Rovnako však obsahuje hormóny, a tak tu vyvstávajú rovnaké riziká s ohľadom na obsah hormónov ako pri antikoncepčných tabletkách.

Hormonálne vnútromaternicové telieska

Ďalšou metódou antikoncepcie je vnútromaternicová antikoncepcia. Teliesko je účinné a nepredstavuje riziko zabudnutia tabliet alebo zle nasadených kondómov. Zavedenie si však vyžaduje lekársky zásah a jeho použitie si vyžaduje pravidelné gynekologické monitorovanie a jednorazové, relatívne vyššie náklady. Pretože je to vnútromaternicový systém, nechráni pred pohlavne prenosnými chorobami. Mnohí pacienti však nepoužívajú teliesko nie kvôli jeho cene alebo bolesti počas zavádzania, ale kvôli náboženskému presvedčeniu, pretože účinok pomôcky sa považuje skôr za potrat, ako za prevenciu tehotenstva. Hormonálna špirála však môže mať aj ďalšie nevýhody, ako sú menštruačné poruchy alebo úplné vynechanie menštruácie, bolesti hlavy, migrény, rast chĺpov. Pretože ide o teliesko tvaru T, ktorý sa dá vzhľadom na veľkosť maternice považovať za veľký, môže sa ľahko stať, že sa umiestni nesprávne, zavŕta sa do steny maternice alebo spôsobí zápal.

Nehormonálna antikoncepcia Medené perličiky IUB

IUB je nehormonálne vnútromaternicové teliesko, ktoré, podobne ako IUD s obsahom hormónov, vyžaduje lekársky zásah a gynekologickú kontrolu. Toto teliesko je však menšie ako najmenšie IUD v tvare T, a keďže má guľovitý tvar, nemá hrany, ktoré môžu dráždiť stenu maternice, a ľahšie sa zavádza ako T-špirála. Trvá to len niekoľko sekúnd. Vyžaduje si jednorazový, náklad, ale teliesko sa môže používať až 5 rokov, počas ktorých účinne chráni pred nechceným tehotenstvom. Pretože neobsahuje hormóny, môže spôsobiť poruchy menštruačného cyklu maximálne 2 – 3 mesiace po zavedení, v neskoršom období však už nemá žiadny vplyv na menštruáciu. Účinok dosahujú nie hormóny, ale ióny medi. Túto metóda možno odporúčať väčšine žien vrátane adolescentov, pretože neinterferuje s hormonálnou rovnováhou, nezahŕňa v sebe riziko, ktoré v sebe obnáša použitie kondómov alebo hormonálnych metód a okrem lekárskych kontrôl nie sú potrebné žiadne iné činnosti, čím účinne chráni pred nechceným tehotenstvom.

Zdroje:  1 2 3 4 5 6 7 8