Je veľmi dôležité nájsť antikoncepčnú metódu, ktorá vyhovuje nášmu životnému štýlu, nášmu telu a jeho kondícii – a rovnako nášmu veku. Antikoncepcia nad 40 rokov môže pre nás ženy predstavovať veľa výziev. V tomto článku zistíte, z ktorých antikoncepčných metód si môžete vybrať!

Aká je pravdepodobnosť otehotnenia nad 40 rokov?

Mnoho ľudí si myslí, že antikoncepcia vo veku nad 40 rokov je prakticky zbytočná, je to však veľmi mylná predstava! Na 1 000 žien vo vekovej skupine nad 40 rokov pripadá asi 26 pôrodov a tretina spontánnych tehotenstiev žien nad 40 rokov je neželaným tehotenstvom!

Čo sa deje s našim telom vo veku, keď sa telo mení?

Keď sa vek žien blíži ku koncu 40. rokov, vstupujú ženy do meniaceho sa veku. V tomto čase produkcia hormónov v tele klesá a produkuje menej estrogénu a progesterónu. To má za následok vynechanie menštruácie, nepravidelnú menštruáciu a ďalšie vedľajšie účinky: návaly tepla, bolesť hlavy a chrbta, vaginálnu suchosť, závraty. Menštruácia končí okolo 50-teho roku žvota. Počas tohto obdobia je veľmi dôležité sledovať reakcie nášho tela a kontrolovat’ príznaky. V tomto období je zároveň veľmi dôležité nájsť správnu antikoncepciu.

Je hormonálna antikoncepcia vo veku nad 40 rokov naozaj dobrým nápadom?

Keďže produkcia hormónov v tele významne klesá po 40-tke, mení sa aj účinnosť antikoncepcie obsahujúcej hormóny. Z tohto dôvodu mnoho gynekológov neodporúča hormonálnu antikoncepciu v tomto veku, len v istých prípadoch. Nižšie uvádzame 3 druhy hormonálnej antikoncepcie.

Kombinované antikoncepčné tabletky

Vo veku nad 40 rokov predstavujú kombinované (obsahujúce estrogén+progesterón) antikoncepcie najväčšie riziko. Hormonálna antikoncepcia obsahujúca estrogén sa neodporúča ženám ohrozeným trombózou,  ďalej ženám, ktoré zápasia s hypertenziou, cukrovkou, nadváhou alebo kŕčovými žilami a ženám-fajčiarkám. Pravdepodobnosť týchto chorôb sa zvyšuje s vekom, takže pred použitím hormonálnej antikoncepcie je potrebné v každom prípade vykonať podrobné vyšetrenia.

Antikoncepcia obsahujúca iba progesterone

U žien, u ktorých sa použitie estrogénov neodporúča z dôvodu určitých chorôb (cukrovka, obezita, riziko trombózy, fajčenie, hypertenzia, …), môžu byť riešením iba výrobky obsahujúce progesterón. Mali by sme si však byť vedomí, že proti týmto tabletkám hovorí zvýšené riziko rakoviny prsníka.

Hormonálne teliesko

Hormonálne teliesko môže byť riešením pre tých, ktorí majú silné menštruačné obdobie a netrpia žiadnymi z vyššie uvedených chorôb. Hormonálna antikoncepcia vo veku viac ako 40 rokov je preto problematická, pretože sa niekedy prejavuje príznakmi menopauzy, a tak môže predstierať pravú menopauzu. Po vysadení hormonálnej antikoncepcie teda môže dôjsť aj k neočakávanému tehotenstvu.

Možnosti nehormonálnej antikoncepcie

Nehormonálne antikoncepčné prostriedky sú dostupné aj pre ženy vo veku nad 40 rokov, a my tu uvedieme dve najspoľahlivejšie z nich. Nehormonálne teliesko

Nehormonálna vnútromaternicová antikoncepcia môže byť dobrou voľbou pre každú ženu, ktorá trpí vyššie uvedenými chorobami. Neodporúča sa len pre tie, ktoré majú nadpriemerne silné mesačné krvácanie.

Nehormonálne telieska obvykle obsahujú meď. Sú umiestnené gynekológom, účinkujú okamžite, môžu sa používať 5 rokov. Ich veľkou výhodou je ich reverzibilita – žena bude plodná okamžite po odstránení telieska. Ich účinnosť je jednou z najlepších vo svete antikoncepcie.

IUB ™ Medené perličky sú takouto nehormonálnou antikoncepciou, bez hormónov!

 Ženská sterilizácia

Ako nezvratným riešením odporúčajú gynekológovia aj podviazanie vaječníkov. Účinnosť tohto riešenia je takmer 100% a je odporúčaná pre tých, ktorí sú si úplne istí, že už viac nebudú chcieť dieťa.

Antikoncepcia, ktorej sa odporúča vyhnúť vo veku viac, ako 40 rokov

Keďže menštruačný cyklus ženy nad 40 rokov sa stáva nepravidelným, gynekológovia túto kalendárnu metódu výpočtu neplodných dní vyslovene neodporúčajú. Nepravidelný cyklus sťažuje výpočet ovulácie a plodných dní.

Ako zistíme, že nastal čas menopauzy?

V zásade sa určuje vek 55 rokov ako vek na príchod menopauzy, ale ten sa môže líšiť v závislosti od jednotlivcov. Existuje však niekoľko spôsobov, ako  možno určiť, že nastala menopauza:

Ak od poslednej meštruácie uplynul jeden rok, možme konštatovať že menopauza začala.

Pri hormonálnej antikoncepcii si nemôžeme byť istí, keď nastala menopauza, takže sa musíme uistiť, že sa tak stalo odberom krvi.

Zdroj: Intimina