V našom príspevku sme zhromaždili niektoré z otázok, ktorými ste nás doteraz najčastejšie kontaktovali. Teraz, s našimi odpoveďami na tieto otázky, chceme zmierniť vaše obavy z medených perličiek IUB!

V čom sa líšia medené perličky IUB ™ od iných nehormonálnych teliesok?

Tým sa líšia od vnútromaternicových hormonálnych antikoncepcií, že sú vyrobené z flexibilnej zliatiny s „pamäťovým efektom“ a vďaka svojmu guľatému tvaru priaznivému pre maternicu poskytujú pohodlnejšie nosenie ako iné špirály, čím sa výrazne znižuje riziko komplikácií.

Môžu IUB používať aj ženy, ktoré dosiaľ nerodili?

V minulosti gynekológovia odporúčali antikoncepčnú špirálu iba pre ženy, ktoré už rodili, pretože maternica žien, ktoré ešte nerodili, je užšia. Dnes sa vďaka technologickému pokroku zavádzajú aj ženám, ktoré ešte nerodili, pretože moderné telieska sú menšie, ľahšie sa zavádzajú a sú spoľahlivejšie ako staršie. Medené guľôčky IUB majú napríklad jednu tretinu veľkosti obyčajnej špirály v tvare písmena T a navyše je aj ich zavádzanie a používanie ešte pohodlnejšie.

Avšak kvôli užšiemu krčku maternice odporúčame, aby ste pred nákupom navštívili gynekológa, ktorý vykoná dôležitejšie vyšetrenia.

Zavádzanie bolí?

Aplikácia medených perličiek IUB ™ môže byť bolestivá, ak je maternica veľmi úzka. V takom prípade sa odporúča lokálna anestézia alebo použitie prostriedkov na uvolnenie svalstva. Ak ste typom citlivým na bolesť, môžete požiadať svojho gynekológa, aby použil lokálne anestetikum alebo liek proti bolesti.

Prečo je vhodné zavádzať ich práve počas menštruácie?

Počas menštruácie je krčok maternice o niečo otvorenejší ako zvyčajne, takže zavádzanie je menej bolestivé.

Ako viete, že zavedené medené perličky IUB ™ sú na správnom mieste?

Mnoho žien zamestnáva obava, ako budú po zavedení kontrolovať polohu svojej IUB, ale nie je dôvod na obavy, to sa dá jednoducho urobiť. Jediné, čo musíte urobiť, je vyhmatať si v pošve krčok maternice a tam nájdete vlákna, ktoré sú na dotyk ako niť, ale sú oveľa tenšie a mäkšie. Môžete aj po zavedení požiadať svojho gynekológa, aby vám ukázal spôsob, ako sa robí správne kontrola.

Nebudú mi vadiť odstraňujúce vlákna?

Ak sú medené perličky IUB ™ správne nainštalované, pri pohlavnom styku ich necítite, zároveň však odstraňovacie vlákna však môžu pôsobiť z času na čas rušivo, preto kľudne požiadajte svojho gynekológa o ich skrátenie.

Nakoľko efektívne je teliesko IUB ™?

Po aplikácii sa so svojim partnerom chráňte až do prvej gynekologickej kontroly aj iným spôsobom, pretože produkt sa môže posunúť alebo vysunúť, a v tom prípade už neposkytuje primeranú ochranu. Ak gynekológ počas kontroly zistí, že teliesko sa nepohlo, potom je jeho účinnosť počas 5 rokov rovnaká ako účinnosť antikoncepčných tabletiek.

Môže sa stať, že telo neprijme teliesko, a teda že sa IUB™ teliesko vypudí von?

Miera „odmietnutia“ medených perličiek IUB ™ je podľa posledných štúdií pod priemerom: 5,3%, zatiaľ čo v prípade ostatných teliesok 6-8%.

Po zavedení telieska sa môžu vyskytnúť dlhšie cykly s výraznejším krvácaním a výtoky medzi cyklami, ale väčšina z toho ustúpi po 2 až 3 mesiacoch, akonáhle sa telo prispôsobí antikoncepcii vloženej do vašej pošvy.

Ak sa však u vás vyskytnú akékoľvek neobvyklé príznaky, čo najskôr navštívte svojho gynekológa!

Je na to záruka?

V odôvodnených prípadoch, ako je napríklad vypudenie, sa môže vyžadovať náhradné teliesko.