Existuje rozšírený mýtus, že dojčenie má antikoncepčný účinok, takže nie je potrebné chrániť sa bezprostredne po pôrode. To ale nie je pravda; naopak, je treba sa o to postarať, ak žena nechce otehotnieť príliš skoro po pôrode. Tento článok vám napovie, čo sa deje s hormónmi po pôrode a aké máte možnosti ohľadom antikoncepcie.

ČO  SA DEJE S HORMÓNMI PO PÔRODE?

Po pôrode sa produkcia hormónov úplne mení s odchodom placenty, ktorá počas tehotenstva vytvára viacero hormónov. Po pôrode sa začína nové obdobie: ženský organizmus vytvára hormón prolaktín, ktorý pomáha produkovať materské mlieko. Hladina tohto hormónu je počas prvého obdobia dojčenia veľmi vysoká, potom sa v priebehu niekoľkých mesiacov vracia na normálne hodnoty. Kým je však vysoká, je pravdepodobnosť otehotnenia nižšia. Je však dôležité si uvedomiť, že dojčenie samo o sebe nie je antikoncepciou! Žena, ktorá nemá možnosť dojčiť, sa po pôrode veľmi rýchlo vráti hladina prolaktínu do normálu.

PRVÝCH 6 TÝŽDŇOV PO PÔRODE

Prvých 6 týždňov po narodení je obdobie regenerácie, keď sa maternica stiahne späť do svojho pôvodného stavu a svaly panvového dna sa uzdravia. V tomto čase sa pohlavný styk neodporúča, iba ak s použitím kondómov. Počas tohto obdobia sa neodporúča žiadna iná antikoncepčná metóda, aby hojenie dobre prebiehalo.

ANTIKONCEPCIA POČAS DOJČENIA

Začnime s tým, čo sa neodporúča. Pretože estrogén nachádzajúci sa v hormonálnych kontraceptívach má negatívny vplyv na produkciu materského mlieka, gynekológovia neodporúčajú tabletky obsahujúce estrogén počas dojčenia. Tie spôsobujú, že ženské telo produkuje menšie množstvo a menej kvalitné mlieko.

Mnohí sa obávajú, že výrobky obsahujúce hormóny môžu mať počas dojčenia negatívny vplyv na dieťa. To však nebolo klinicky dokázané a nie sú známe žiadne negatívne účinky na dojčatá. Našťastie, dojčiace mamičky majú dnes na výber zo širokej škály hormonálnych a nehormonálnych antikoncepcií.

Hormonálna antikoncepcia počas dojčenia

Ak chcete hormonálne riešenie, nasledujúce sú najobľúbenejšie u žien po pôrode:

TABLETY OBSAHUJÚCE LEN PROGESTERON

Pretože estrogén má negatívny vplyv na materské mlieko, vyvinuli sa tablety obsahujúce iba progesterón. Ich výhodou je, že je ich možné užívať aj počas dojčenia. Nevýhodou je, že zastavujú menštruačný cyklus a zvyšujú možnosť vzniku rakoviny prsníka.

INJEKCIE

Ďalšou možnosťou je vybratie 3 hormonálnych injekcií mesačne. Výhodou je, že nehrozí riziko zabudnutia zobratia (vynechania), ako v prípade tabliet. Nevýhoda je v účinnosti hormónov.

IMPLANTÁTY

Implantát je tyčinka aplikovaná podkožne v hornej časti ramena, odkiaľ pôsobí svojim antikoncepčným účinkom. Výhodou je, že pôsobí    3 roky bez toho, aby ste ho museli sledovať. Jeho nevýhoda však spočíva v účinnosti hormónov.  

Nehormonálna antikoncepcia počas dojčenia

Ak uvažujete o nehormonálnej forme antikoncepcie,  máte na výber nasledujúce možnosti:

KONDÓM

Kondómy sú jednou z najbežnejších metód bezhormonálnej antikoncepcie. Ich výhodou je, že nevyžaduje gynekologický zákrok. Nevýhodou je, že nie sú príliš spoľahlivé a pre mnoho párov sú nepohodlné.

SPERMICIDY

Spermicídy sú krémy, pilulky, čapíky, ktoré sa musia aplikovať pred pohlavným stykom a neumožňujú spermii preniknúť do vajíčka. Ich výhodou je, že nevyžadujú gynekologický zákrok. Nevýhodou je, že nie sú príliš spoľahlivé a účinok majú len po správnej aplikácii.

STERILIZÁCIA

Ženská sterilizácia je permanentné podviazanie vaječníkov, ktoré je nezvratné. Výhodou je, že od tej chvíle je žena takmer 100%-ne chránená a už sa nemusí starať o antikoncepciu. Nevýhodou je, že je to nezvratné, po zákroku už žena nemôže mať dieťa.

NEHORMONÁLNe TELIESKO 

Nehormonálne vnútromaternicové teliesko má účinok po dobu 5 rokov. Jeho výhodou je, že je jednou z najspoľahlivejších, dlhotrvajúcich, okamžite reverzibilných a pohodlných možností. Nevýhodou je, že je potrebný gynekologický zákrok. Ak máte záujem o nehormonálne telieska, tu sa môžete dozvedieť viac o medených perličkách IUB.

Zdroj: 1, 2, 3