UŽ AJ STAROVEKÝCH ĽUDÍ FASCINOVALA PREVENCIA PROTI NETÚŽENÝM TEHOTENSTVOM, A UŽ ANI VTEDY NERIEŠILI OTÁZKU IBA S JEDNOU METÓDOU ANTIKONCEPCIE. NIEKEDY JEDNA URČITÁ METÓDA, INOKEDY DRUHÁ SA UZNALA ZA MODERNÚ POČAS HISTÓRIE. ALE ČO JE PRAVDA V DNEŠNEJ DOBE, KEDY VŠETKY METÓDY SA PROPAGUJÚ AKO NAJMODERNEJŠIE? AKÉ ANTIKONCEPČNÉ TRENDY EXISTOVALI KEDYSI, A AKÉ SÚ DNES?

fogamzásgátlás trendek

Rôzne trendy antikoncepčných metód sa sťahujú hlboko do starých čias. Podľa písomných záznamov v Egypte už od roku 1350 používali vynález prvýchkondómov, ktoré sa vyrábali najmä so zvieracích koži. Skutočne bezpečné kondómy začalo ľudstvo vyrábať až po roku 1840, kedy sa objavila vulkanizácia gumy. Nielen Gréci, ale aj Rimania vyskúšali rôzne metódy antikoncepcii, od rôznych rastlín, až po prvý pesar pre ženy, ktoré im spôsobili strašné bolesti.

 

Zabrániť tehotenstvu cez pošvu tiež nie je novodobý vynález, napríklad v Egypte používali guľôčky vyrobené z exkrementu krokodíla. Objasnili sa ale aj ďalšie staroveké zvyky, napríklad s octom vyumývali pošvu po styku, a niekedy bohužiaľ podávali ženám aj rôzne smrteľne jedovaté chemikálie. Móda používania pošvových čističov, alebo rôznych druhov antibakteriálných emulzií sa dá vystopovať až do objavenia antikoncepčných tabletiek.

OZAJSTNÁ REVOLÚCIA

V histórií trendu antikoncepcie sa diali dve významné revolúcie. Prvá vtedy, keď sa zrealizovala dostupnosť antikoncepčných tabletiek pre verejnosť. Tabletky, ktoré umožnili jednoduchšiu, účinnejšiu a bezpečnejšiu metódu ako mnohí predtým. Druhá revolúcia sa uskutočnila vtedy, kedy objavili také moderné prostriedky, ktoré znášajú v sebe menšie riziká ako chemické látky, nespôsobia žiadne nepríjemnosti, ktoré skoro 100% zabránia proti netúženému tehotenstvu. Jedným vedúcim produktom tohto trendu je high-tech nehormonálna antikoncepčná medená guľôčka, ktorá pôsobí hlavne na základe prírodných účinkoch medi.

Formovanie tohto produktu s ohľadom na bezpečnosť a pohodlia sa označuje za ultramoderné. Vzhľadom na jeho veľkosť, jednu tretinu až polovicu oproti obvykle používaným vnútromaternicovým telieskam, zabráni nechcenému tehotenstvu až do piatich rokov, a oproti hormonálnym tabletkám bez akýchkoľvek možných následkov. Napriek tomu, že v minulosti mali skoro neznesiteľných „predkov“, dnešný pesar a teliesko sú tiež populárnou formou ochrany. Taktiež čoraz mnohý si zvolia rôzne nehormonálne čipky, pošvové tabletky, tampóny alebo krémy. Spermicidné produkty tiež majú svojich „predkov“, metóda je stará, ale dnešné produkty sú moderné.

KTO SI ČO ZVOLÝ

Trendy antikoncepcie, ako v staroveku tak aj dnes sa rozlišujú na dva smery. Mnohí si zvolia hormonálne antikoncepčné tabletky, ktoré môžu, ale nemusia mať negatívne vedľajšie účinky. Toto riziko znášajú tí, ktorí používajú tieto produkty. Druhá línia je skupina mechanických prostriedkov a teliesok, ktoré s ohľadom na ich bezpečnosť a pohodlnosť prešli cez veľkú premenu. Aj medzi nimi sú niektoré výnimočne, -ako napríklad aj medená guľôčka IUB, – ktoré sú, aj cenovo výhodné. Pretože k popularite prispieva aj nevyhnutne jej dostupnosť.

fogamzasgatlas trendek