PREČO NEÚČINKUJÚ RôZNE ANTIKONCEPČNÉ METÓDY?

CHYBY ANTIKONCEPČNÝCH METÓD

Antikoncepcia v dnešnom svete – vzhľadom na jeho prevalenciu – je už dnes témou diskusií. Aj tie ženy, ktoré nepoužívajú žiadne antikoncepčné metódy, vnímajú rozlišnosť antikoncepčných metód, aj keď nie v plnom rozsahu. Ale o tom sa už nehovorí často, akých chýb sa dopustíme, aké problémy sa môžu vyskytnúť pri použití rôznych metód.

V predchádzajúcom článku sme už diskutovali o účinnosti rôznych metód pri typickom použití. Teraz sa pozrieme na to, ktoré faktory a chyby môžu ovplyvniť účinnosť  jednotlivych antikoncepčných metód. Keďže možnosti sú veľmi rozlišné a ich účinnosť môže byť veľmi odlišná, budeme sa zaoberať iba 3 najvyššími úrovňami ochrany.

KONDÓM

Najprv sa pozrime na kondóm. Je známe, že kondómy neposkytunú 100% ochranu, pretože vďaka ich materialu, aj pri správnom použitií, môže dôjsť k ich pretrhnutiu alebo prepichnutiu. Pri bezpečnom používaní poskytuje pre nás 98% ochranu, ale pri malom nedostatku alebo chybe, tieto precentá  výrazne klesnú.

Bohužiaľ, mnohí si to neuvedomujú, že tento spôsob ochrany, napriek tomu, že sa zdá ľahko použiteľným nástrojom, sa môže mnohokrát zle používať. Na rozdiel od toho, čo je uvedené v návodoch pre správne použitie, veľa ľudí si ho nasadí neskoro, alebo naopak príliš skoro, hoci počas celého intervallu styku musí zostať na mieste, aby umožnil správnu ochranu. Je tiež bežnou chybou, že na konci kondómu nenechaju miesto, nevytlačia vzduch alebo nesprávne si ho nasadia.

Tiež je  veľmi dôležitá otázka použitia lubrikantu: veľa ľudí nevie, že pri nedostatku vlhkosti sa zväčšuje riziko poškodenia kondómu, preto je dôležité používať lubrikant.

Avšak ani to nie je jedno, aký typ lubrikanta používame. Musíme dbať na to, aby mazivo bolo na báze vody alebo silikónu, pretože olejové mazivá môžu poškodiť latexové kondómy už po prvej minúte. Okrem toho sa často stáva, že  kondóm bol umiestnený opačne, po zistení sa vyvráti a znovu sa navlečie. V takom prípade prvý kondóm by sam mal  odhodiť a použiť nový, pretože v sekréte pred ejakuláciou tiež môžu byť spermie!

Ukázalo sa tiež, že viac ako 70% mužov a  80% žien neskontroluje kondóm pred použitím a tak si spôsobia možné poškodenie, trhliny na kondóme a neskontrolujú ani to, že jeho platnosť už vypršala.  

ANTIKONCEPČNÉ TABLETKY

Podobne ako v prípade bežne známych a rozšírených hormonálnych antikoncepčných tabletiek, takmer každému môže byť známa skutočnosť, že vynechanie 1-2 tabletiek môže spôsobiť zníženie alebo stratu ich účinkov.

Menej ľudí už vie, že aj pri pravidelnom užívaní tabletiek sa môže stať, že 1-2 tabletky nemusia účinkovať. Napríklad v prípade chorôb, ak sa v príznakoch vyskytne zvracanie alebo hnačka, alebo ak sa objavia obidva príznaky, v takýchto prípadoch tabletka sa môže vylúčiť z tela skôr, ako sa účinná látka absorbuje. A tak- najmä v prípade vážneho ochorenia- ani si nepomyslíte, že môže vzniknúť hocijaký problém s antikoncepčnými tabletkami.

Okrem toho môžu spôsobiť problémy aj liekové interakcie. Mnoho žien nepovažuje za potrebné, alebo nechce informovať svojho praktického lekára o tom, že užíva antikoncepčné tabletky. Avšak táto informácia by bola veľmi dôležitá pre lekára z dôvodu, aby vám mohol predpísať také lieky, ktoré potrebujete a ktoré neovplyvňujú učinok antikoncepčných tabletiek. Pretože existuje niekoľko druhov prípravkov, ktoré narušia správnu funkciu antikoncepčných tabletiek a znižujú ich účinnosť. Napríklad také sú  niektoré doplnky stravy, antibiotiká, lieky na zriedenie krvi, alebo aj proti plesňové  prostriedky. Preto je teda veľmi dôležité konzultovať to so svojím lekárom a vždy si prečítať písomnú informáciu pre používateľov.

VNÚTROMATERNICOVÉ PROSTRIEDKY

Na rozdiel od týchto metód, proti neželanému tehotenstvu sa dá zabrániť použitím vnútromaternicových pomôcok – či už ide o hormonálne alebo medené – aj keď sú menej rozšírené, poskytujú oveľa vyššiu úroveň ochrany a počet možných problémov je oveľa nižší, napriek tomu, že  z hormonálnych prostriedkov sa neustále vylučujú nebezpečné steroidy! Najrozšírenejším z týchto prostriedkov je teliesko, ktoré na má T-ový tvar (ako každé podobné teliesko) a práve jeho tvar je jediným potenciálnym problémom. Pretože aplikovaný predmet sa môže dostať do pohybu, alebo jednoducho sa môže aj vylúčiť.  Ak teliesko vo tvare T nie je na správnom mieste v maternici, antikoncepčný účinok sa môže znížiť až o 10-15%.

Dnes už existujú nové, guľaté, nehormonálne medené vnútromaternicové telieska, pri ktorých ani prípadné pohyby telieska nespôsobia žiadný problém, pretože vďaka jeho zaguľatenému a elastickému tvaru,  nepoškodzuje stenu maternice a tým pádom miera zápalových komplikácií je minimálna.