Telesná hmotnosť medzi ženami je neustálou témou. Po sviatkoch a bohatých vianočných  maškrtách pravdopodobne aj tí začnú sledovať svoju váhu, ktorí počas roka nerátajú kalórie každého konzumovaného jedla. Reaguje na to aj internetový svet, kedže počas januára významne narastie množstvo akciových ponúk fitnesscentrov a objavia sa aj nové diétne programy. Pre úspešné schudnutie ale nestačí iba pravidelné cvičenie a rozmanitá strava.  Je dôležité vedieť, či hormóny v našom tele sú v rovnováhe a fungujú ako maju, pretože ľahko sa môže stať, že za neúspechom schudnutia je nesprávna funkcia nejakého hormónu.
Uvádzame  5 najdôležitejších hormónov, ktoré zodpovedajú za reguláciu telesnej hmotnosti.
HORMÓNY A TELESNÁ HMOTNOSŤ

HORMÓNY ŠTÍTNEJ ŽĽAZY (T3, T4)

Okrem ďalších úloh  zodpovedajú za reguláciu metabolizmu, rastu a srdcovej frekvencie. Prebytočná aktivita štítnej žľazy vedie k nárastu telesnej hmotnosti, čo nie je taká výrazná a rýchla zmena, ako v opačnom prípade, keď ubudne z hmotnosti pri nedostatočnej aktivite štítnej žľazy. Takýto prírastok telesnej hmotnosti však nevzniká z ukladania tukov, ale zo zadržiavania vody a soli. Je dôležité však zdôrazniť, že prírastok telesnej hmotnosti nie vždy sa spája s nesprávnou funkciou štítnej žľazy. V prípade, že podľa výsledku krvného testu stále máte podozrenie nefunkčnosti štítnej žľazy, odporúča sa poradiť s endokrinológom. Nedostatočnosť štítnej žľazy sa môže najúčinnejšie liečiť nahradením hormónov štítnej žľazy.

INZULÍN

Inzulín je hormón pankreasu zodpovedný za glukózu v krvi a ukladanie tukov. Pomáha pri preprave glukózy do buniek, kde sa používa ako zdroj energie alebo ako tuk. Nanešťastie sa môže vyvinúť inzulínová rezistencia, ktorá môže viesť k dlhodobej vysokej hladine inzulínu a tým súvisiacej vysokej telesnej hmotnosti a v konečnom fáze k metabolickému syndrómu a cukrovke 2. typu.

LEPTIN A GHRELIN

Normálne leptín reguluje chuť do jedla a posiela do mozgu pocit nasýtenia, tým že sa uvoľňuje z tukových buniek. Pri nesprávnej výžive sa stále viac a viac tuku ukladá a stále viac a viac leptínov sa uvoľňuje. Tým pádom po nejakej dobe telo zostáva necitlivé na leptín a náš mozog už nebude dostávať signál na zastavenie príjmu potravy. Ghrelín má opačný účinok ako leptín. Je to hormón, ktorý reguluje hlad. Produkuje ho prázdny žalúdok  a vysiela signál mozgu, že sa potrebujeme  najesť a takisto stimuluje ukladanie tukov. Jeho vysoká hladina v krvi, nás prinúti jesť, takže preto by sme sa mali zdržiavať  hladovania.  Obézni ľudia sú citlivejší na ghrelín.

ESTROGÉN

Príliš vysoká a príliš nízka hladina estrogénu tiež môže viesť k obezite. Keď je v tele hladina estrogénu  príliš vysoká, bunky produkujúce inzulín sa dostanú do narušného stavu, čo vedie k inzulínovej rezistencii a potom k obezite. V neposlednom rade majú vplyv aj na pocit nasýtenosti.  Ak je hladina estrogénu veľmi nízka (zvyčajne pred menopauzou), telo sa obráti na iný zdroj estrogénu, na tukové bunky. Tukové zásoby narastú, aby nahradili výpadok estrogénu.

Mnoho žien sa sťažuje na priberanie  pri užívaní antikoncepčných tabletiek. Americká štúdia, na ktorej sa zúčastnilo 703 žien, poukázala, že telesná hmotnosť sa významne nemení, ale percentá telesného tuku sa posúvajú smerom k obyčajného tuku. Ak predsa príde k nárastu telesnej hmoty, môžeme hovoriť o troch formách.

– Prvý mesiac rastu telesnej hmoty je spôsobený retenčným účinkom hormonálnej tablety. (Menej ako 3 kg)
– Objav  ženskej „hruškovitej“ obezity na bokoch, zadku a prsiach, ktorá sa vyskytuje v prvých 12 mesiacoch užívaniu tabletiek, je výsledok nadmernej citlivosti tela na estrogén a jeho vplyvu na ukladanie tuku.
– Po prvom roku rast hmoty na ramenách, bruchu a svaloch je dôsledok kulturistického účinku progestínov. “ Je to takzvaná jablková obezita. „

PROGESTERÓN

Je  dôležité, aby telo udržalo rovnováhu estrogénu a progesterónu. Ak sa táto hladina pohybuje smerom k hormónu estrogénu, môže to spôsobiť obezitu vyššie uvedenej formy. Štúdie poukázali, že iba pri antikoncepčných tabletkách obsahujúcich progesterón (tzv. Mini-tabletky) a antikoncepčných injekciách dôjde  k 5% prírastku telesnej hmoty v prvých 6 mesiacoch užívaniu.

Nie každej žene sa overí tá istá antikoncepčná tabletka, dokonca sa môže  stať, že musíte vyskúšať viaceré výrobky, kým natrafíte na ten pravý výrobok.  Ak nechcete hľadať dlhšiu dobu správne riešenie a takisto nechcete lavírovať medzi vedľajšími účinkami, existujú aj bezpečné, nehormonálne prípravky. Jedným z takýchto riešení je IUB ™, ktorý neosahuje žiadne hormóny, takže vôbec sa nemusíte báť rizika obezity spôsobenej použitím antikoncepcie.

Dúfame, že toto zhrnutie vám pomôže vyznať sa vo vzťahu hormónov a telesnej hmotnosti. Prečítajte si naše ďalšie články pod menu „Blog“