PLEŤ A ATIKONCEPCIA

Keď sa objavili „antibaby“ tabletky, priviedli  také zmeny, že ani  dnes nemôžeme vidieť  všetky ich dôsledky. Intímny život a počatie sa takmer úplne oddelili, čo zásadne zmenilo sociálne návyky a dokonca morálne vnímanie mnohých ľudí – čo sa nedá povedať o iných tabletkách. Na krátku dobu sa zdalo, že odteraz sa vzťahy zakladajú iba na slobodnej voľlbe dvoch osôb. Bohužiaľ, v krátkom čase sa ukázalo, že situácia je zložitejšia. Keďže antikoncepčné tabletky –  oproti kondómu – neochránia pred infekciami, to prispelo k šíreniu pohlavných prenosných chorôb.

FÁMY O TABLETKÁCH

Prvé antikoncepčné tabletky boli uvedené na trh v USA. Spočiatku prísne zákony obmedzovali ich šírenie, ale neskôr tieto obmedzenia prestali existovať. Nielen výrobné spoločnosti, ale aj lekári začali podporovať šírenie  týchto prostriedkov.  U mnohých sa vytvorila taká myšlienka, že tabletky môžu ženy aj ozdraviť, dokonca ich aj skrášľovať. Stopy tejto idey sa nachádzajú aj v nietkorých dnešných reklamách. Ako by len mohli skrášľovať  hormonálne tabletky? K tomu aby sme to mohli vysvetliť, musíme si prezrieť zopár faktov. V prípade žien pohlavnú funkciu a tehotenstvo reguluje estrogén a progesterón. Okrem týchto hormónov existuje aj testosterón, ktorý sa nazýva aj „mužským hormónom“. Je to ale nadmerne zjednodušené, pretože pre zdravú  ženskú funkciu je tiež nevyhnutný tento hormón, len v menšom množstve ako u mužov. Napríklad bez tohoto hormónu nebolo by ani  libido.

ESTROGÉN

Testosterón môže mať však aj menej príjemné účinky. Napríklad, zvyšuje produkciu kožného mazu, čo znamená mastnejšiu pleť a vlasy, dokonca môže spôsobiť aj vznik akné. Vzhľadom na to, že estrogén a testosterón určitým spôsobom účinkujú opačne, s použitím  tabletiek obsahujúcich estrogén sa môže znížiť mastnota pokožky a riziko vzniku akné. Avšak antikoncepčné tabletky môžu mať aj vedľajšie účinky (napätie v prsníkoch, trombóza, znížené libido atď.) – sú to primárne príznaky  estrogénu. Z tohto dôvodu obsah estrogénu v tabletách znížili, pri niektorých tabletkách až na nulu, ktoré tak obsahujú iba progesterón. To samozrejme tiež znížilo priaznivé účinky na pokožku. Takže skrášľovanie sa s pomocou  jedinnej tabletky v súčasnosti je iba sen. To, že ktorá antikoncepcia je ideálna pre danú ženu, závisí aj od toho akú ma postavu (skôr tenkú-svalnatú, alebo skôr zaguľatenú, viacej ženskú). Podľa našich skúseností, väčšina žien v dnešnom Slovensku neužíva správne antikoncepčné tabletky v súlade s ich postavou. Samozrejme tým pádom účinok na pokožku  zďaleka nie je optimálny. V posledných rokoch sa tiež zistilo, že tablety zmenia zloženie aj črevných baktérií. To je obzvlášť zaujímavé vzhľadom na skutočnosť, že intenzívny výskum, ktorý stále prebieha, preukazuje viac a viac zaujímavých údajov o tom, že črevné baktérie majú hlboký vplyv na fungovanie nášho tela. Oveľa hlbší, než si myslíme – v tejto oblasti môžeme v blízkej budúcnosti očakávať ešte mnohé nové objavy. Tieto objavy pravdepodobne poskytujú presnejšie vysvetlenie toho, ako je to možné, že v prípade niektorých ochorení, ako zápal čriev, akné alebo dokonca aj ekzém dochádza často k „neočakávaným“  pozitívnym účinkom pri užívaní antikoncepčných tabletiek.