ŽENY MAJÚ VEĽA TAKÝCH ZLOZVYKOV, S KTORÝMI IBA  SPôSOBIA ŠKODU PRE SVOJU INTÍMNU ČASŤ TELA. TENTO ČLÁNOK VYMENUJE TIETO ZLOZVYKY A POSKYTNE VYSVETLENIE  SPRÁVNEJ STAROSTLIVOSTI O SVOJE TELO. 

1)  PRI INTÍMNEJ  HYGIENE  JE OBZVLÁŠŤ PRAVDA, ŽE MENEJ JE VIAC

Mnoho žien nevie, alebo jednoducho neverí, ale ich intímna časť tela, vagína, je samočistiaca. Samozrejme, vagína má kyslé pH, ktoré poskytne priaznivé podmienky pre blahodarné baktérie, ktoré tam žijú a chráni ju pred škodlivými patogénmi. Keď sa používajú všelijaké chemikálie, antibakteriálne mydlá, utierky, ľahko sa môže narušiť jemná rovnováha intímnej zóny, čo umožní  ideálnu atmosféru pre vznik hubových infekcií.

2)  V PRÍPADE ťažkostí , PREHNANÁ HYGIENA NIE JE RIEŠENÍM

Mnoho žien prichádza do omylu, že ak nastanú nejaké ťažkosti (vaginálny nepríjemný zápach, svrbenie) majú pocit, že je to z toho, že nevenovali dostatočnú pozornosť intímnej hygiene, a pokúšajú sa potláčat nepríjemné príznaky rôznymi druhmi kozmetických výrobkov. Prehnané prečistenie vysušuje pleť, tým sa naruší rovnováha pH, situácia sa iba zhoršuje, a tak sa dostanú do začarovaného kruhu.

3) ANTIBIOTIKÁ PôSOBIA AJ NA VAGINÁLNU BAKTERIÁLNU FLÓRU, ALE NEPRÍJEMNÝM PRÍZNAKOM SA MôŽE PREDÍSŤ

Takisto mnohí ľudia nevedia ani to, že po antibiotickej terapii podobne ako sa odporúča užívanie probiotík na obnovenie črevnej flóry, odporúča sa aplikovať aj vaginálna probiotická liečba. Tieto prípravky je možné získať v lekárňach bez lekárskeho predpisu. To umožňuje ľahko sa vyhnúť častým hubovým infekciám  po antibiotickej liečbe.

4) AKO TO TREBA ROBIŤ? AKO JE TO ZDRAVÉ?

Intímna hygiena je veľmi dôležitá v oblasti vonkajších genitálií. To preto, lebo vďaka ich tenkosti, je tu koža oveľa citlivejšia a vďaka veľkým vlasovým folikulám tam ľahšie zostanú rôzne baktérie. Táto oblasť podľa odporúčania britskej organizácie Royal College of Obstetricians and Gynecologists (RCOG)mala by sa čistit aspoň  raz denne teplou vodou, alebo hypoalergénnym, až kyslým tekutým gélom . Namiesto vane zvoľte radšej sprchu.

Okrem toho je veľmi dôležité, aby ste sa v intímnej oblasti vyhli používaniu akéhokoľvek parfému, dezodorantu alebo púdru, pretože tieto môžu dráždiť pokožku. Väčšina nepríjemných vôní aj tak nepochádza z vagíny, ale z vnútornej plochy stehien a bikynových oblastí. Udržanie optimálnej váhy a pravidelné cvičenie okrem známych priaznivých účinkov  môže pomôcť zabrániť aj nepríjemným pachom. Prípadové štúdie potvrdzujú, že medzi zložkami v intímnych utierkach sa nachádza aj  takzvaný polyaminopropyl-biguanid čo dokonca môže spôsobiť vážnu kontaktnú dermatitídu.

5) INTÍMNA HYGIENA A SPODNÁ BIELIZEŇ

Podľa odporúčaní uznanej americkej kliniky Mayo je zdravšie vyhnúť sa módnej, syntetickej spodnej bielizni, tangám a tesným nočným oblečeniam; najlepšie je vybrať bielu pohodlnú bavlnenú spodnú bielizeň. Dajte ju prať oddelene od ostatných odevov, podľa možností bez chemických prípravkov. Namiesto intímiek použite tampóny alebo obyčajné vložky  a vymieňajte ich v pravidelných intervaloch.

So všetkými ďalšími otázkami k téme sa pokojne obráťte na svojho gynekológa.