Je všeobecne známe, že rozličné formy antikoncepcie majú vplyv na menštruačný cyklus ženy. 

Vplyvom užívania antikoncepcie môže mať menštruácia dlhší alebo kratší priebeh, môže byť silnejšia alebo slabšia. Pri tom všetkom sa môže objaviť aj špinenie a nepravidelné krvácanie. V našom článku sme zozbierali účinky rôznych foriem antikoncepcie na menštruáciu.

MENŠTRUÁCIA A ANTIKONCEPČNÉ TABLETKY

Ak si niekto zvolí hormonálnu formu antikoncepcie, menštruačný cyklus je riadený hormónmi, ktoré sa do tela dostávajú pri užívaní tabliet. V prípade väčšiny antikoncepčných tabliet sa užívajú 21 dní, potom nastáva 7 dňová pauza. Najčastejšie 3.-4. deň tejto pauzy sa dostaví menštruácia. Pri tabletkách je veľmi dôležité, aby sme ich užili každý deň v správny čas. Ak ich užijeme hoci o jednu-dve hodiny neskôr, ľahko sa môže objaviť špinenie.

Ak sa nedostane primerané množstvo hormónov do sliznice, môže nastať vytrvalé, nepretržité špinenie. Nazýva sa aj medzimenštruačné krvácanie. Je dôležité, aby sme v tomto prípade vyhľadali svojho gynekológa a našli riešenie na odstránenie tohoto problému.

pills

ANTIKONCEPČNÁ INJEKCIA

Aj antikoncepčná injekcia má vplyv na menštruáciu.  Po prvej injekcii sa môže vyskytnúť nepravidelné, dlhotrvajúce krvácanie alebo špinenie, zatiaľ čo pri pokračovaní liečby možno očakávať skrátenie alebo úplné zastavenie menštruácie. Ak sa táto metóda ukončí, návrat plodnosti a menštruácie bude trvať nejaký čas. Aj antikoncepčný implantát podobným spôsobom ovplyvňuje menštruáciu.

injection

VNÚTROMATERNICOVÉ ANTIKONCEPČNÉ METÓDY

Aj vnútromaternicové antikoncepcie (IUD) majú vplyv na menštruáciu. Po aplikácii hormonálnych IUD dochádza zvyčajne k miernejšiemu cyklu a často môže dôjsť k úplnému zastaveniu menštruácie. Bezhormonálne formy môžu mať silnejšie, dlhšie cykly, ale väčšinou miznú po 2 až 3 mesiacoch. Stačí iba, aby si na to maternica zvykla. IUD majú mnoho výhod, vďaka ktorým je vhodné si zvoliť túto metódu. Bezhormonálna antikoncepcia IUB poskytuje 99% ochranu po dobu 5 rokov. Z dlhodobého hľadiska sa teda oplatí jej zavedenie, hoci – v priebehu 2 až 3 mesiace po zavedení môžu byť silnejší cykly – z dlhodobého hľadiska zaručujú opatrné a bezstarostné dni. 

IUB

zdroj 1