Už v staroveku sa používali rozličné metódy, ako predísť neželanému tehotenstvu. Odvtedy sa v oblasti antikoncepcie denno denne objavujú nové možnosti a inovácie. V našom článku sme zhrnuli desať prekvapivých a zaujímavých faktov z oblasti antikoncepčných metód.

antikoncepčnými metódami

Zaujímavosti v súvislosti s antikoncepčnými metódami

  1. Ak by žena chcela mať dve deti, potom približne 30 rokov bude užívať nejakú formu antikoncepcie.
  2. Globálne je prezervatív najčastejšou formou antikoncepcie. Na druhom mieste sú antikoncepčné tabletky.
  3. Antikoncepčné tablety boli prvýkrát uvedené na trh v roku 1957. V skutočnosti boli vyvinuté za účelom odstránenia problémov pri menštruácii, ale na krabici stálo aj varovanie, že môže zabrániť počatiu. V priebehu dvoch rokov pol milióna žien užívalo tieto tablety práve kvôli “vedľajším” účinkom.
  4. V súčasnosti je vnútromaternicová antikoncepcia (IUB) najúčinnejšie dosiahnuteľná, dlhodobo trvajúca antikoncepčná metóda. Existuje hormonálna aj bezhormonálna forma. Príkladom je IUB: na 99,9% zabraňuje neželanému počatiu.
  5. V prípade, že dosiahnete menopauzu, sa oplatí počas doby jedného roka od poslednej menštruácie zvoliť si nejakú formu antikoncepcie.
  6. Výskumníci sa pokúšajú aj pre mužov vynájsť hormonálnu aj bezhormonálnu formu antikoncepcie. Toto je však trochu komplikovaná, nakoľko by tento prostriedok  musel zablokovať cca 1500 spermií každú sekundu.
  7. Podľa najlepšieho výrobcu prezervatívov sa odporúča nenosiť ich v peňaženke alebo v zadných vreckách nohavíc, pretože telesne teplo oslabuje účinky latexu.
  8. Prvý kondóm bol vyrobený v roku 1855. Tento sa ešte podobal skôr na dušu kolesa, ako pri dnešnej podobe, ale bol to dôležitý prelom v oblasti antikoncepcie.
  9. Zmena hladiny hormónov v dôsledku užívania antikoncepcie môže ovplyvniť čuch ženy. Vône/pachy, ktoré sú podľa nás príjemne alebo nepríjemné, majú hlavný vplyv na to, kto nás priťahuje, takže pri výbere párov zohrávajú pachy dôležitú úlohu.
  10. Na Slovensku je ešte menej známy, ale na Západe je veľmi populárny antikoncepčný implantát vsadený do paže. Podstatou je, že do vnútornej strany paže sa zavedie trubica cca 4 cm dlhá s priemerom 2 mm, ktorá poskytuje 99%-nú ochranu po dobu troch rokov.
iub

Zdroj: 1