Napredujme s dobou!

Antikoncepcia v XXI. storočí

Uplynulo veľa času od objavu antikoncepčných tabliet a vnútromaternicových teliesok. Pre ženu dvadsiatehoprvého storočia už nestačí, ak je nejaká metóda len na 100% účínná. Je dôležité, aby zvolená metóda bola bezpečná v krátkodobom aj dlhodobom horizonte, jej používanie nespôsobovala nepríjemnosti, neovplyvňovala neskoršie tehotenstvo a aby nezaťažila mesačné výdavky. Existuje takéto riešenie.

Všetkým týmto očakávaniam zodpovedá v oblasti hight-tech antikoncepcie bezhormonálne teliesko IUB™. Práve medi môžeme ďakovať za jeho účinky. Je to vnútromaternicove teliesko, ktoré je, v porovnaní s klasickými vnútromaternicovými telieskami, menšie o tretinu až polovicu, vylúči na 5 rokov neželané počatie a bez možných vedľajších účinkov liekov s obsahom hormónov. Navyše je aj cenovo menej náročné ako hormonálne tablety. IUB pôsobiace päť rokov stojí 125 EUR, čo znamená, že jeden pár, ktorý si zvolí tento spôsob, minie na antikoncepciu 2 EURA za mesiac. Po jeho odstránení je možnosť otehotnenia rovnaká, ako pred zavedením. Je lacné, účinné, neobsahuje zdraviu škodlivé látky, ktoré sa uvoľňujú do organizmu, ako napr. hormóny.

Čo je presne táto metóda a ako ju treba aplikovať?

IUB, rovnako ako iné vnútromaternicové telieská, zavádza ženský lekár. Vďaka malým rozmerom nie je pri jeho zavádzaní potrebná ani anestéza. Pamäťová zliatina, použitá ako nosič medených gul’ôček, sa už dlho používala v iných oblastiach medicíny, ako sú implantáty a stenty. Flexibilné IUB ™ obnovuje pôvodný tvar trojrozmernej gule vnútri maternice bez toho, aby spôsobovalo nepríjemnosti, pretože je malé a sférické, to znamená bez okraja a hrán. V tele okamžite začne postupné uvoľňovanie medi, čím spôsobuje ustavičné antikoncepčné účinky. Medené ióny v maternici prerušujú oplodnenie, obmedzujú pohyblivosť spermií, zabraňujú spermii oplodniť vajíčko, ako aj prilnutie vajíčka na stenu maternice. Netreba sa obávať žiadnym nepriaznivým účinkom medi, pretože množstvo uvoľňovanej medi je minimálne, jeho množstvo obsiahnuté v strave je oveľa vyššie.

Pre modernú ženu je však voľba tejto jemne pôsobiacej metódy antikoncepcie výhodná nielen pre vyššie uvedené dôvody. V prípade dvojíc, ktorí si zvolili metódu medených guľôčok, bolo riziko otehotnenia v prvom roku užívania pod 1%. Podľa výskumov Svetovej Zdravotníckej Organizácie v roku 2016 bol tento priemer počas prvého roka bez akejkoľvek ochrany 85%, v prípade prerušovanej súlože 22%, pri použití kondómu 18% a pri antikoncepčných tabletkách 9%.

Naozaj nemá táto metóda žiadne negatíva? Ako aj v prípade každého zákroku, aj v prípade zavedenia IUB môžu nastať komplikácie aj napriek tomu, že ide o veľmi jednoduchý postup. Ďalej sú aj také prípady, ako napr. choroby týkajúce sa maternice, alebo alergia na meď, kedy sa neodporúča použitie medených teliesok. Aj o týchto otázkach sa dozviete na stránke produktu, kde si aj na video záznamoch môžete pozrieť jeho zavedenie.