V súčastnosti existuje viac a viac dostupných metód antikoncepcie, takže ženy si môžu vybrať tú správnu pre svoje potreby. Existujú teda nehormonálne metódy, alebo aj takzvané kombinované, ktoré sa skladajú z jedného alebo viacerých hormónov. Obe majú svoje výhody a nevýhody. Požiadavky žien ohľadom antikoncepčných metód sa však počas ich rôznych životných situácií (ako napríklad po pôrode) môžu zmeniť a preto vždy iná metóda môže byť pre nich optimálna.  
 V tomto článku sa zameriavame na nehormonálne antikoncepčné metódy. Poďme si teda pozrieť aké krátkodobé (dočasné) a dlhodobé antikoncepčné metódy existujú a aké sú ich výhody a nevýhody.                                                                  

DOČASNÉ, KRÁTKODOBÉ NEHORMONÁLNE ANTIKONCEPČNÉ METÓDY

DOČASNÉ,   KRÁTKODOBÉ NEHORMONÁLNE ANTIKONCEPČNÉ METÓDY
Tieto metódy namiesto toho, aby  pomocou syntetických hormónov zmenili zdravú funkciu organizmu, jednoducho zabránia  spermiám vstúpiť do maternice. Takéto antikoncepčné metódy sú napríklad kondómy, cervikálne čiapočky alebo vaginálne membrány. 

Kondóm – Kondómy sú však antikoncepcie pre mužov, vyrobené z latexu alebo inej podobnej formy gumy. Toto je jediná metóda, ktorá chráni pred pohlavnými prenosnými chorobami. Preto sa odporúča ich používanie pri  všetkých antikoncepčných metód, najmä v počiatočnej fáze vzťahu. Jeho ďalšou výhodou je, že nemá žiadne vedľajšie účinky (okrem akejkoľvek alergickej reakcie na latex – ale existujú kondómy aj bez latexu). Jeho nevýhodou však je, že ak ho neaplikujete správne, navýši sa riziko tehotenstva.
Cervikálne čiapky – Táto malá čiapočka jej sa formou veľmi podobá na námornícke čiapky a po aplikácii sa takzvane priľne na krčok maternice. Pred každým jedným pohlavným stykom sa musí aplikovať, čo nie je až tak jednoduché- najme pre začiatočníkov-   pretože má byť presne umiestená.  Jej účinnosť je  dôsledkom úplného prekrytia krčka maternice a vaginálnej dutiny, ale vaginálne steny nechá voľné, takže počas pohlavného styku ju vôbec  necítiť. Čiapka sa obzvlášť odporúča pre ženy ktoré ešte nerodili . Jeho nevýhodou je, že samotne nie je dostatočne účinné a preto sa odporúča  použitie spermicídov.
Pessar, vaginálna membrána – Pessar  sa veľmi podobá na cervikálnu čiapočku, po jeho správnej  aplikácii má takisto zakryť krčok maternice, ale je trochu väčší a formou sa podobá na kopulu.  U oboch ochranných produktov existujú rôzne veľkosti. Pre dosiahnutie stopercentnej ochrany takisto sa odporúča použitie spermicídov, ako aj pri cervikálnych čiapočkách. 

DLHODOBO ÚČINKUJÚCE NEHORMONÁLNE METÓDY

IUB
Medzi dlhodobo účinkujúce, ale reverzibilné antikoncepčné metódy patria napríklad vnútromaternicové produkty, implantáty a injekcie. V našom článku sa budeme venovať iba vnútromaternicovým produktom (ako  je aj IUB alebo teliesko), pretože z týchto ochrán existujú aj nehormonálne verzie. 
Najväčšou výhodou IUD je, že po ich aplikácii  sa dá úplne zabudnúť na myšlienku antikoncepcie, pretože do 5 rokov  sa vôbec nemusí riešiť ich stav. Stačí, ak po každých 6-12 mesiacoch gynekológ preverí, že je s nimi všetko v poriadku.  Na rozdiel od toho, napríkad antikoncepčné tabletky musíte užívať každý deň, nesmiete na ne zabudnúť a každé 3 mesiace treba ísť k lekárovi pre recept a do lekárne pre tabletky.

Nehormonálne IUD sú zvyčajne vyrobené z kovu – ako meď, zlato, striebro – a ich antikoncepčné účinky sa prejaví priamo v maternici.  Existujú produkty, ktoré účinkujú do 3 rokov, ale sú aj také, ktoré účinkujú dlhšie. Napríklad medená guľôčka IUB ™ sa môže používať až 5 rokov a vďaka svojmu inovatívnemu guľovitému tvaru sa lepšie prispôsobuje tvaru maternice a preto nespôsobuje ani podráždenie.
Mnoho žien zo zdravotných dôvodov nemôže používať hormonálne antikoncepcie a mnohé jednoducho chcú zabrániť množstvu vedľajších účinkov spôsobených syntetickými hormónmi. Samozrejme, žiadna antikoncepcia nie je dokonalá, aj IUD majú vedľajšie účinky. Väčšina z nich však zmizne do 3-6 mesiacoch (dotiaľ, kým sa maternica  prispôsobuje). Takéto vedľajši účinky môžu byť  post-aplikačné kŕče, bolesti chrbta, nepravidelné a / alebo silnejšie menštruacie, krvácanie a výtok.

Dúfame, že tento malý súhrn o krátkodobo a dlhodobo účinkujúcich antikoncepčných metódach bol pre vás užitočný.

Celý článok si môžete prečítať v anličtine TU.