Pozbierali sme pre vás informácie o tom, kedy jednotlivé antikoncepcie začínajú účinkovať, aby ste si mohli v kľude  vychutnať intímne chvíle.

PO AKEJ DOBE ZAČÍNAJÚ ÚČINKOVAŤ JEDNOTLIVÉ ANTIKONCEPCIE? 

Dnes si ženy našťastie môžu vybrať najvhodnejšiu antikoncepčnú metódu pre ich potreby. Každá metóda je trochu odlišná, napríklad aj v tom, kedy začnú účinkovať. A je samozrejmosť, že ženy potrebujú vedieť, koľko majú čakať na správne fungovanie antikoncepcie, aby im zabránil pred nechceným tehotenstvom. V tomto článku sme pre vás nachystali tému o tom, kedy jednotlivé antikoncepcie začnú byť účinné, aby ste mohli správne naplánovať čas vašich  intímnych chvíľ. 

ORÁLNE ANTIKONCEPCIE

Kombinované antikoncepčné tabletky

V prípade, že kombinované tabletky začnete užívať už prvý deň menštruačného cyklu, ste už od začiatku chránená. Ale ak meškáte iba jeden deň, treba počkať aspoň 7 dní, aby začal účinkovať, alebo využiť aj iné antikoncepčné riešenie.

Tableta obsahujúca iba progesterón

Tablety obsahujúce iba progesterón sú tiež známe ako mini tablety. Od prvej tabletky treba počkať  2 dni, aby začala účinkovať. Pre všetky typy antikoncepčných tabletiek je veľmi dôležité, aby ste ich nezabudli užívať každý deň v správnom čase, pretože ak vynecháte 1 tabletu, riziko tehotenstva sa zvyšuje.

Tableta obsahujúca iba progesterón

VNÚTROMATERNICOVÉ ANTIKONCEPČNÉ METÓDY (IUD)

Medené IUD

IUD obsahujúce meď pôsobia okamžite po aplikácii! Gynekológovia obvykle žiadajú pacientky, aby ich aplikácia prebehla počas menštruácie, ale jediným dôvodom je, že aplikácia je vtedy menej bolestivá. Teda kedykoľvek sa aplikuje, účinkovať začne už v okamihu. Preto nie je potrebné používať inú ochrannú metódu, samozrejme okrem kondómu, ktorá chráni pred pohlavne prenosnými chorobami!

IUD s hormónmi

Podobne ako u medeného IUD, gynekológovia odporúčajú aplikáciu hormonálnych IUD taktiež počas menštruácie.  Avšak v prípade hormonálnych IUD to súvisí aj s jeho účinnosťou. Ak aplikácia prebehne v prvých 7 dňoch cyklu, hormonálne IUD začne okamžite pôsobiť. V prípade aplikácie v inom termíne, jeho ochranný účinok začína až po 7 dňoch po jeho aplikácii.  

IUD

ANTIKONCEPČNÉ IMPLANTÁTY

Implantát okamžite začne účinkovať, v prípade, že implantácia prebehne v prvých 5 dňoch cyklu. Ak však sa implantácia  uskutoční inokedy, treba si zabezpečiť aj inú ochranu až na 7 dní.

ANTIKONCEPČNÁ INJEKCIA

Ak sa prvá antikoncepčná injekcia podáva počas prvých 5 dní menštruácie, je bezpečná po uplynutí 1 dňa. Ak nedostanete prvú injekciu v tomto období, treba počkať aspoň 7 dní na jeho účinkovanie. Je ale dôležité, aby sa injekcia podávala každých 12 týždňov v rovnakom čase, pretože ak ju dostanete o niekoľko dní alebo týždňov neskôr, určite budete musieť používať aj inú ochranu počas vašich intímnych stykov.

ANTIKONCEPČÁ NÁPLASŤ

Pri voľby tejto metódy po aplikácii musíte čakať minimálne 7 dni na jej účinok.

VAGINÁLNY KRÚŽOK

VAGINÁLNY KRÚŽOK

Ak si aplikujete vaginálny krúžok hneď na prvý deň menštruačného cyklu, jeho účinok bude okamžitý. Ale ak jeho aplikáciu vykonáte inokedy, bohužiaľ, musíte počkať 7 dní pre maximálnu bezpečnosť. Je dôležité zdôrazniť, že používanie kondómu sa odporúča pri všetkých metódach antikoncepcie na prevenciu pohlavne prenosných chorôb! Dúfame, že toto zhrnutie bolo užitočné. Ako vidíte, medzi antikoncepčnými produktmi medené IUD, je to takmer jediný produkt, ktorý funguje hneď po jeho aplikácii.  Na Slovensku teliesko IUB je jedným z najúčinnejších vnútromaternicových produktov.

zdroj: Healthline