NÁZOR KANADSKEJ PEDIATRICKEJ SPOLOČNOSTI (CANADIAN PAEDIATRIC SOCIETY (CPS)) PODĽA ICH PREZENTAČNÉHO VYHLÁSENIA 

Vyhlásenie zo dňa 31. mája rozoberá výhody a nevýhody rôznych antikoncepčných metód a poskytuje praktické rady zdravotníckym pracovníkom, aby im zjednodušilo vybrať najvhodnejšiu antikoncepčnú metódu pre mládež.

„Osobné, zdravotné a sociálne dôsledky nežiadúceho alebo zle načasovaného tehotenstva, sú veľmi závažné-povedal Dr Giosi Di Meglie, člen komosie pre zdravie dospelých CPS a špecialista medicíny pre dospelých v Detskej nemocnici v Montreale. „Ako zdravotnícki pracovníci sme povinní podporovať bezpečnejšie metódy pre mladých ľudí, ktorí sa chcú vyhnúť tehotenstvu tým, že im odporúčame zvoliť správnu ochranu podľa účinnosti antikoncepcií. Vnútromaternicové prostriedky sú v prvom rade ako najefektívnejšie antikoncepčné možnosti. „

CPS Logo

Vnútromaternicový prostriedok (IUD – Intra Uterine Device) alebo systém (IUS – Intra Uterine System) je malé teliesko (často tvaru T), ktoré je umiestnené gynekológom vo vnútri maternice, aby sa zabránilo neželanému tehotenstvu. IUD a IUS neustále dlhé roky prejavujú svoje pozitívne antikoncepčné účinky, ale hocikedy sa môžu odstrániť.

IUD majú viac ako 99% účinnosť. Hormonálne tabletky a kondómy sú 91% a 82% účinné, ale iba pri správnom použití. IUD sú nehormonálne, kým IUS obsahujú malé množstvo hormónu.

VYHLÁSENIE SPOLOČNOSTI CPS ODPORÚČA AJ TO, ABY ZDRAVOTNÍCKY ZAMESTNANCI ZNÍŽILI KONVENČNÉ obmedzenia PRE začatí POUŽÍVANIA ANTIKONCEPČNÝCH METÓD A PRE ICH POKRAČOVANIE.

„Poskytovanie možnosti antikoncepcií bez skríningu rakoviny krčka maternice alebo gynekologického vyšetrenia, ponúkanie ročných predpisov a podpora mladých ľudí, aby okamžite začali užívať antikoncepciu, než by čakali na ďalšie menštruačné obdobie, to všetko zvýši ochotu mladých ľudí užívať antikoncepčné prostriedky“- povedal Dr. Di Meglio.

Okrem toho vyhlásenie CPS odporúča, aby zdravotnícki pracovníci, ktorí sa starajú o mládež:

Viedli diskusie o sexuálnom zdraví, plodnosti, plánovaní rodiny a antikoncepcii s mladými ľuďmi na začiatku dospievania, ideálne pred tým, ako sa stanú sexuálne aktívnymi.

Aby ich postoj bol kooperatívny, čo pomáha mladým ľuďom zodpovedne rozhodnúť sa pri výbere z rôznych antikoncepčných metód, brať do úvahy výhody, riziká, vedľajšie účinky a či je daná metóda im prispôsobená.

Aby osmeľovali mladých ľudí pre použítie kondómu vo všetkých prípadoch bez ohľadu na spôsob zvolenej antikoncepcie, aby sa ochránili proti pohlavným prenosným infekciám

KANADSKÁ PEDIATRICKÁ SPOLOČNOSŤ

Kanadská pediatrická spoločnosť je spoločnosť na základe zastúpenia medzinárodných záujmov, ktorá podporuje zdravotné potreby detí a mladých ľudí. Spoločnosť CPS, ktorá bola založená v roku 1922, zastupuje viac ako ako 3300 všeobecných a odborných lekárov pre deti a ďalších špecialistov pediatrie v Kanade.

Tu si to možete prečítať v originálnom jazyku.