Hoci majú mnoho predností, sú aj také, pre ktoré to môže mať vážne následky.

Dnešné moderné antikoncepčné tabletky sa vyznačujú množstvom výhod: majú nespornú úlohu v neželanom tehotenstve, ako aj prevenciu pred mimomaternicovým tehotenstvom. Výskumy ukazujú, že znižujú riziko vzniku rakoviny vaječníkov a maternicových nádorov, ako aj benígnych lézíí prsníka.

Ich užívanie však má aj negatívne stránky, z ktorých jednou je, že zvyšujú pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín. Môže sa vytvoriť v nohách, v pľúcach, v srdci, ako aj v mozgu, čo môže mať také vážne následky, ako je pľúcna embólia, alebo vznik cievnej mozgovej príhody.

ZNEPOKOJUJÚCE VÝSLEDKY VÝSKUMU

Nie nadarmo pred pár rokmi rozvírila prach správa, ktorú vydala francúzska farmaceutická spoločnosť. V správe, ktorá bola vydaná na základe údajov získaných z obdobia rokov 2000 až 2011, bolo uvedené, že len vo Francúzsku ročne došlo k viac ako 2500 trombózam hĺbkových žíl a k 20 smrteľným prípadom počas užívania antikoncepcie. Za posledné desaťročie užívania antikoncepcie došlo ročne v priemere k 2529 prípadom vzniku trombózy hĺbkových žil a k 20 prípadom smrteľnej pľúcnej embólie.

V 20 prípadoch úmrtí za rok bolo zistené, že v šiestich prípadoch išlo o následky používania antikoncepcie prvej a druhej generácie, v 14 prípadoch išlo o následky používania antikoncepcie tretej a štvrtej generácie. Preto po uverejnení správy vedúci úradu požiadal o zníženie používania antikoncepcie tretej a štvrtej generácie. Podľa neho sa používajú v neprimerane vysokej miere a počet tragédií by bolo možné znížiť použitím iných metód antikoncepcie.

V TAKOMTO PRÍPADE JE RIZIKO VYŠŠIE

Samozrejme, trombóza sa nevytvorí u každého, kto užíva antikoncepčné tabletky, ale v prípade predisponujúcich faktorov je vhodné zvážiť aj inú alternatívu, ktorá je tiež uvedená v príbalových letákoch, ktoré obsahujú zoznam vedľajších účinkov tabliet.

Takýmto predispozičným faktorom môže byť napríklad ak trpíte poruchou zrážanlivosti krvi – tabletu by ste nemali užívať – ale riziko sa zvyšuje aj v dôsledku výskytu takýchto problému v rodine. Medzi ďalšie faktory patrí nedostatok pohybu, sedavá robota, obezita, fajčenie, predĺžené pripútanie na lôžko, zranenie alebo chirurgický zákrok a bez ohľadu na to, ako zvláštne to znie, nedostatočný potný režim.

VYŠETRENIE KRVNÉHO OBRAZU JE PRVORADÉ

Predtým, ako by i chcel ktokoľvek dať predpísať antikoncepčné tabletky, mal by si najprv nechať prejsť hlavou všetky riziká s tým spojené a svedomitý lekár pošle pacienta najprv na vyšetrenie krvného obrazu. V prípade, ak ten preukáže, že sa majú takéto tabletky vynechať, mali by ste jednoznačne súhlasiť.

Ak máte obavy, môžete požiadať o špeciálne hematologické vyšetrenie, ale podľa našich skúseností, ani dobrý a skúsený hematológ , dokonca s dokonalými výsledkami, vám nezaručí, že užívanie tabliet nebude sprevádzané s rizikom.

TAKÉTO PREJAVY MÁ UŽ VZNIKNUTÁ TROMBÓZA

V nohách vznikajúca trombóza hĺbkový žíl je sprevádzaná hlavne opuchom končatiny, ako aj bolesťami prejavujúcimi sa sčervenaním a pocitom pálenia. Pľúcna embólia môže, okrem iného, zahŕňať dýchavičnosť, dusenie, kašeľ, závrat a bolesť na hrudníku, ktoré sa zhoršujú hlbokým dýchaním.

Sú aj prípady, že trombóza zmizne sama od seba. Ale nakoľko predstavuje vážne nebezpečenstvo, v prípade akýchkoľvek jej prejavov je nutné vyhľadať lekára. Je dôležité vedieť, že existuje tzv. mikroembolizácia, kde môžu byť uzatvorené malé krvné cievy a príznaky môžu byť menej bolestivé, ale často sa opakujúce. Takýmito môžu byť napríklad bolesti hrudníka, rýchly tlkot srdca, dusenie ako aj všetky tieto príznaky sprevádzané teplotou. Aj v takýchto prípadoch sa obráťte na lekára. Samozrejme sa treba o možných nežiaducich faktoroch vopred informovať.