Pri zvažovaní rôznych druhov je potrebné brať do úvahy viaceré hľadiská. Užívanie hormonálnej antikoncepcie môže mať mnoho vedľajších účinkov, keďže do organizmu dostávame umelé hormóny. Žiaľ, jedným z vedľajších účinkov je, nespravodlivo, znížené libido, t.j. znížený sexuálny apetít. Ale prečo a ako klesá libido vplyvom hormonálnej antikoncepcie? Zakladateľ a riaditeľ Integrative Medical Group of Irvine, Dr. Felice Gersh, nám povedal svoj nároz, ako aj viacere zaujímavosti súvisiace s touto témou.

Hormonálne antikoncepčné tablety

Podľa Dr. Gersha je pravda, že hormonálna antikoncepcia môže znížiť libido. Tablety zvyšujú produkciu globulínu, čo znižuje citlivosť žien na sexuálne podnety. „Antikoncepčné pilulky vedú k zvýšeniu hladín proteínu viažuceho pohlavné hormóny, ktoré viažu voľný testosterón. Nižšie hladiny testosterónu tiež znižujú citlivosť na libido a klitoris.“ Okrem toho syntetické hormóny v tablete môžu tiež viesť k zmenám v pošve a zahusteniu sliznice. To je dôvod, prečo množstvo tekutiny prechádzajúcej cez vaginálnu stenu klesá – spôsobuje vaginálnu suchosť a nepohodlie počas sexuálneho styku.

Hormonálne metódy IUD

Samozrejme, každá forma antikoncepcie funguje trochu inak. Aj vnútromaternicové hormonálne telieska (Intra Uterine Device – IUD) pravdepodobne znižuje sexuálne vzrušenie, ale tieto výsledky nie sú také zrejmé, ako u tabliet. „IUD neobsahujú také napodobneniny hormónov ako tablety, preto sa v pečeni netvoria globulíny viažuce pohlavné hormóny.“, hovorí Dr. Gersh. Namiesto toho IUD obsahujú určitý druh progesterónu – tzv. levonorgestrel – ktosé sa vyznačujú viacerými androgénnymi vlastnosťami. To znamená, že neznižujú hladinu testosterónu.

libido iud iub

Tak ako vlastne IUD ovplyvňuje libido? Dr. Gersh poskytol na to zaujímavú odpoveď. „ Bez užívania hormonálnej antikoncepcie má žena ovuláciu raz za mesiac a skutočne má v tomto období najväčšie sexuálne túžby. Avšak v prvom roku užívania IUD je potlačená ovulácia a bez ovulácie sa libido zvýšiť nedokáže.

Berhormonálne metódy

Podľa názorov Dr. Gerisha aj bezhormonálne metódy trochu ovplyvňujú telo a organizmus ženy, ale inak. IUD s obsahom medi, kondómy a metódu sledovania cyklu považuje za také, ktoré neovplyvňuje sexuálnu túžbu, ale pri každom z týchto troch spôsobov lekár varuje.

           kondom libido iub

  • Metóda sledovanie cyklu (známa aj ako kalendárová metóda) nie je vhodná v tom prípade, ak menštruačný cyklus nie je pravidelný, navyše, podľa mnohých odborníkov je táto metóda zastaralá a nespoľahlivá.
  • Kondóm môžeme považovať za antikoncepciu, ktorá neznižuje libido, z hľadiska ochrany je však spoľahlivý iba na 85 %.
  • IUD s obsahom medi je úplne bezhormonálne, teda ani toto neovplyvňuje sexuálnu túžbu. Práva preto IUB™ guľôčka môže byť pre teba najvhodnejším riešením. Drobným rozmerom a inovatívnym gulôčkovým tvarom nemá ostré hrany, preto nedráždi maternicu a neporušuje stenu maternice.

Celý článok si môžete prečítať v pôvodnom jazyku kliknutím na tento odkaz.